VATANDAR.COM

سئوالات پزشکی

دکتر صمدعلی مرادی

 

10- آقایی 30 ساله گفته اند: نزدیک به یک ماه است که از نظر جنسی ضعیف شده ام هورمون تستوسترون را آزمایش کردم 2.8 بود یعنی کمتر از حداقل(3.5) بود ، آیا ممکن است موقتی باشد یا اینکه باید مورد درمان قرار گیرد، آیا ممکن است افراط در امور جنسی این امر را موجب شده ، در ضمن تریگلیسیردم بالا است .

ضعف جنسی نیاز به تفسیر و توضیح دارد، آیا میل جنسی کم شده است یا اینکه میل جنسی وجود دارد ولی توان جنسی کم شده است. ميزان ميل جنسي طبيعي در هر فرد متفاوت است. در صورتي كه هميشه ميل جنسي كمي داشته‌ايد، اگر به ندرت احساس برانگيختگي جنسي به شما دست مي‌دهد، ممكن است علت فقط اين باشد كه ذاتاً ميل جنسي شما كمتر از بقيه است. كاهش ميل جنسي اغلب علت رواني دارد اما ممكن است ناشي از بيماري‌هايي باشد كه مقدار هورمون جنسي تستوسترون را كاهش مي‌دهند .

- آيا يش از حد خسته هستيد؟ آيا اخيراً دچار استرس شده‌ايد؟

علت احتمالي و اقدامات لازم : خستگي، فشار و استرس مي‌تواند باعث كاهش ميل جنسي شود. شرايطي مثل بيكاري، شغل جديد يا به دنيا آمدن فرزندي جديد مي‌تواند باعث ايجاد خستگي و استرس شوند. با همسرتان گفتگو كنيد و سعي كنيد منشأ استرس يا خستگي را بر طرف كنيد. احتمالاً پس از حل شدن مشكل زمينه‌اي، ميل جنسي به حالت طبيعي برمي‌گردد. در صورت ادامه پيدا كردن كاهش ميل جنسيتان به پزشك خود مراجعه كنيد .

- آيا هيچ يك از علايم ذیل را داريد؟ . ناتوا ني در تمركز كرد يا تصميم گرفتن . مشكلات خواب . احساس غمگيني

علت احتمالي : ممكن است ابتلا به افسردگي باعث كاهش ميل جنسي شما شده باشد.

- چاقی و سندرم متابولیک (که چربی خون بالا یکی از علائم آن است) تا اندازه ای باعث کاهش سطح تستسترون خون می شود و بلعکس لاغری باعث افزایش سطح آن می شود.

- برخي داروها مثـل مسـدودكننـده‌هاي بتا و داروهاي ضد سرطان ممكن است ميل جنسي را كاهش دهند. به پزشك خود مراجعه كنيد. وي ممكن است بتواند داروي جايگزين ديگري تجويز كند. تا زمان مراجعه، مصرف داروهاي تجويز شده توسط پزشك را قطع نكنيد .

- آيا هيچ يك از علايم ذیل را داريد؟ . كاهش موي بدن . كاهش اندازه بيضه‌ها . بزرگ شدن پستان‌ها

علت احتمالي و اقدامات لازم : اين علايم مي‌تواند به خاطر كاهش هورمون جنسي مردانه (تستوسترون) ايجاد شده باشند. كاهش تستوسترون ممكن است نتيجه بيماري‌هاي مؤثر بر بيضه‌ها يا اعضايي مثل كبد باشد كه تغيير و تبديل هورمون‌ها را به عهده دارند .به پزشك خود مراجعه كنيد. وي احتمالاً براي بررسي مقدار هورمون‌ها و شناسايي علت زمينه‌اي برايتان، آزمايش خون درخواست مي‌كند. درمان يا به صورت درمان عامل زمينه‌اي است، يا هورمون درماني را شامل مي‌شود .

کم کاری غدد جنسی ( كاهش هورمون جنسي مردانه یعنی تستوسترون) یا اولیه است یا ثانویه. در صورت ثانویه بودن باید علت مشخص شده و درمان گردد. از علل اولیه به طور مثال میتوان به سندرم کلاین فلتر و ارکیت اشاره کرد. سندرم کلاین فلتر یک نقص کروموزومی ( 47XXY ) است و ارکیت بیماری است که باعث التهاب بیضه ها می گردد. از علل ثانویه می توان به تومورهای هیپوفیز (هیپوفیز غده ای است در مغز) می توان اشاره کرد.

در بررسی کاهش میل جنسی خوب است که علاوه بر سطح تستسترون سرم، آزمایشهای ذیل نیز انجام گردد: سطح پروتئین باند شونده به تستسترون ( S-SHBG ) و همچنین S-LH ، S-prolactine . بالا بودن سطح S-SHBG باعث کم شدن سطح تستسترون آزاد خون می گردد و بالا بودن سطح این پروتئین به طور مثال در بیماریهایی همچون پرکاری غده تیروئید اتفاق می افتد. لذا آزمایش هورمون تیروئید نیز بی فایده نیست.

اگر S-Testo < 7 nmol/L (سطح تستسترون کمتر از هفت نانو مول در لیتر) باشد حتما علت باید جستجو کرد. اما اگر سطح آن بین 7 تا 14 باشد ممکن است مشکل موقتی بوده و می توان دوباره بعد از مدتی سطح آن را کنترل کرد.


 

9- آقایی 26 ساله از مشکل بی خوابی رنج می برند و پرسیده اند که چه دارویی و به چه میزانی برای یک خواب راحت 8 ساعته باید مصرف نمایند؟

دو ست عزیز تجویز دارو برای بی خوابی به این سادگی نیست و با این شرح حال غیر کامل امکان ندارد. برای پزشک یافتن دلیل بی خوابی و رفع علت آن بسیار مهم است. به طور مثال برخی از اختلالات خواب از افسردگی ناشی می شود و برخی از وقفه تنفسی در خواب. همچنین اشکال و فرمهای بی خوابی متنوع بوده که درمان هر کدام تا حدودی متفاوت است.

بی‌خوابی مشکلی است که حداقل در مقاطعی از زندگی افراد 20 درصد از جمعیت را تحت تاثیر قرار می‌دهد. مقدار خوابی که افراد نیاز دارند، کاملا متفاوت است. فرد کم خواب چه بسا پس از 5 ساعت احساس سرخوشی کند، در صورتی که فرد پر خواب چه بسا پس از ده ساعت خواب هنوز احساس کسالت نماید .

بطور کلی بی‌خوابی یکی از چند مشکل اساسی در روان شناسی و پزشکی است که طبیب بدون داشتن شواهد بالینی مستقیم مبنی بر وجود آن به درمانش اقدام می‌کند، اما مطالعات مربوط به خواب افرادی که از بی‌خوابی شکایت دارند، نشان می‌دهد که بیشتر آنان مقدار زمانی را که واقعا می‌خوابند را خیلی کمتر تخمین می‌زنند. محققین پی برده‌اند که بیشتر کسانی که بی‌خوابی دارند، حتی بدون مصرف داروهای خواب آور در کمتر از 30 دقیقه به خواب می‌روند و حداقل مدت شش ساعت می‌خوابند. این عده با مصرف داروهای خواب آور چیزی کمتر از 15 دقیقه کاهش در خواب رفتن بدست می‌آوردند و طول خوابشان هم فقط حدود 30 دقیقه افزایش می‌یابد. به این ترتیب با توجه به عوارض جانبی داروهای خواب آور به نظر نمی‌رسد که این داورها در همه موارد بی خوابی ارزش چندانی داشته باشند.

جای تردید نیست که رایجترین روش دارویی برای مبارزه با بی خوابی استفاده از داروهای خواب آور است. اما بی خوابی مرضی نیست که بتوان آن را توسط دارو آنگونه که انسولین ، دیابت را درمان می‌کند، درمان کرد. چون بی خوابی یک علامت است. اگر بی خوابی به علت درد یا ناراحتی باشد مرض عامل بی خوابی را باید درمان کرد. اگر بی خوابی نسبت به مشکلات شخصی و اختلالات روان شناختی ثانوی باشد باید با این مشکلات بطور مستقیم برخورد کرد . در بیماران تحت درمان با داروهای خواب آور تحمل دارویی ایجاد می‌شود که اگر دارو قطع شود به برگشت علایم مبتلا خواهد شد. یعنی دارو کارایی خویش را از دست می‌دهد و در نتیجه آنان از پزشک خود درخواست داروی بیشتری می‌کنند. اگر بیمار تصمیم بگیرد بدون دارویی که بدان عادت کرده است و یا حتی با میزان کمتری از داروی شبانه خوب به خواب رود احتمالا دچار اثرات ترک دارو یعنی آشفتگی شدید در خواب می‌شود. ممکن است بیمار به این نتیجه برسد که وضع بی خوابی وی بدتر شده است و برای راحتی به داروی بیشتری روی آورد .

به زودی مطلب مفصلی در مورد بیخوابی در قسمت بیماریهای شایع سایت نشر خواهد شد که شما را به خواندن آن دعوت می کنم.


 

8- آقای جوانی 19 ساله گفته اند که قدشان کوتاه است (160سانتیمتر)، آیا ورزش یا دارویی برای بلند کردن قد وجود دارد؟

دوست عزیز قبل از آنکه صفحات رشد در استخوانهای بلند بسته شود می توان با صلاح دید پزشک از هورمون رشد برای افزایش رشد قدی استفاده نمود. البته تجویز این دارو با مشکلات و عوارض خواص خودش همراه می باشد. صفحات رشد پس از پایان سن رشد بسته می شوند، یعنی پس از سن رشد تجویز هورمون رشد کاری است بیهوده و پر عارضه. از آنجاکه در سن شما صفحات رشد بسته شده این روش درمانی برای شما توصیه نمی گردد. ورزش خاصی که باعث بلندی قد در این سن شود نیز وجود ندارد. از طرف دیگر قد شما نزدیک به قد نرمال می باشد. اما اگر مصر به بلند کردن قد خود می باشید (که بنده توصیه نمی کنم) روشهای جراحی ارتوپدی برای بلند کردن قد وجود دارد که می توان با این روشها قد را حدود 15 سانتی متر بلند کرد. این جراحی ارزان نمی باشد و جزو جراحی های زیبایی به حساب آمده لذا بیمه درمانی معمولا هزینه آن را قبول نمی کند.


 

7- دختر خانمی 18 ساله پرسیده اند که لکه ها وجوشهای صورت را چگونه از بین ببریم؟

با توجه به سن این خانم، شکایت ایشان احتمالا از آكنه‌ (جوشهاي‌ غرور) است‌، آکنه عبارت است از يك‌ بيماري‌ التهابي‌ مزمن‌ پوست‌ كه‌ در دوران‌ نوجواني‌ شايع‌ است‌، اما گاهي‌ به‌ طور متناوب‌ در سراسر زندگي‌ رخ‌ مي‌دهد. مشخصة‌ اين‌ بيماري‌ عبارت‌ است‌ از بروز جوشهايي‌ روي‌ صورت‌، قفسة‌ سينه‌ و كمر. اين‌ بيماري‌ در مردان‌ شايع‌تر از زنان‌ است‌ .

در این بیماری غدد چربي‌ پوست‌ به‌ دلايل‌ نامعلوم‌ دچار انسداد مي‌شود، اما احتمالا تغييرات‌ هورمونهاي‌ جنسي‌ در دوران‌ نوجواني‌ نقش‌ دارد. وقتي‌ كه‌ چربي‌ داخل‌ غدد چربي‌ نتواند به‌ بيرون‌ پوست‌ راه‌ يابد، اين‌ چربي‌ تجمع‌ يافته‌ و توسط‌ باكتري‌هايي‌ كه‌ به‌ طور طبيعي‌ در غده‌ وجود دارند عفوني‌ مي‌شود. بر خلاف‌ برخي‌ عقايد رايج‌، عواملي‌ چون‌ عدم‌ رعايت‌ پاكيزگي‌ يا غذاها نقشي‌ در ايجاد آن‌ ندارند. البته‌ تميزي‌ مي‌تواند آن‌ را تخفيف‌ دهد.

عواملی که این بیماری را تشدید می کنند عبارتند از: مواجهه‌ با هواي‌ بسيار گرم‌ يا سرد، استرس‌ ، پوست‌ چرب‌ ،اختلالات‌ غدد درون‌ ريز ، استفاده‌ از بعضي‌ داروها مثل‌ كورتيزون‌، هورمونهاي‌ مردانه‌، يا قرص‌هاي‌ ضد بارداري‌ ، سابقة‌ خانوادگي‌ آكنه‌ ، بعضي‌ مواد آرايشي‌.

برای درمان خوب است که به پزشک مراجعه نمایید، چراکه با توجه به شدت و نوع جوشها درمان قابل توصیه تا حدودی متفاوت است. اگر پوست‌تان‌ چرب‌ است‌، به‌ ترتيب‌ زير آن‌ را تميز نماييد: به‌ آرامي‌ صورت‌ خود را با صابون‌ غيرمعطر براي‌ 5-3 دقيقه‌ ماساژ دهيد. اما نواحي‌ شديداً جوش‌دار و دردناك‌ را ماساژ ندهيد (زيرا باعث‌ گسترش‌ عفونت‌ مي‌شود). پوست‌ را به‌ آرامي‌ تميز نماييد. صورت‌ خود را 2-1 دقيقه‌ بشوييد و از صابون‌ پاك‌ كنيد. گاهي‌ صابون‌ آنتي‌باكتريال‌ كمك‌كننده‌ است‌. پس‌ از شستشوي‌ پوست‌ از الكل‌ براي‌ پاك‌ كردن‌ چربي‌ استفاده‌ نماييد. هر روز حولة‌ صورت‌ را عوض‌ نماييد. باكتري‌ها اين‌ توانايي‌ را دارند كه‌ به‌ سرعت‌ در حوله‌هاي‌ مرطوب‌ رشد كنند . موهايتان‌ را حداقل‌ دو بار در هفته‌ با شامپو بشوييد. اجاره‌ ندهيد كه‌ موهايتان‌ روي‌ صورت‌ بيايد، حتي‌ در شب‌ و به‌ هنگام‌ خواب‌ مو باعث‌ پخش‌ چربي‌ و باكتري‌ها مي‌شود . براي‌ پيشگيري‌ يا درمان‌ شورة‌ سر از شامپوي‌ ضد شوره‌ استفاده‌ نماييد. از شوينده‌هاي‌ كرم‌ دار پرهيز كنيد . پس‌ از ورزش‌ شديد، عرقتان‌ را بشوييد و در اسرع‌ وقت‌ چربي‌ صورت‌ را پاك‌ نماييد . از مواد آرايشي‌ روغني‌ سنگين‌ استفاده‌ نكنيد. مواد آرايشي‌ غيرروغني‌ نازك‌ كه‌ به‌ صورت‌ لوسيون‌ هستند بسيار بهتر هستند . به‌ هيچ‌ وجه‌ پوست‌ خود را فشار ندهيد، نخارانيد، يا مالش‌ ندهيد. زماني‌ كه‌ پوست‌ با اين‌ حركات‌ آسيب‌ نديده‌ باشد بهتر و زودتر خوب‌ مي‌شود.

غذا علت‌ آكنه‌ نيست‌، اما بعضي‌ غذاها آن‌ را بدتر مي‌كنند. يادداشتي‌ از غذاهايي‌ كه‌ مي‌خوريد داشته‌ باشيد. براي‌ اينكه‌ بفهميد به‌ كدام‌ غذا حساسيت‌ داريد، آن‌ غذاهايي‌ را كه‌ شك‌ داريد آكنة‌ شما را بدتر مي‌كنند از رژيم‌ خود حذف‌ كنيد. بعد آنها را دوباره‌ يكي‌ يكي‌ به‌ رژيم‌ غذايي‌ اضافه‌ نماييد. اگر مشخص‌ شد كه‌ آكنه‌ 3-2 روز بعد از اضافه‌ كردن‌ يك‌ غذا تشديد مي‌شود، آن‌ غذا را به‌ كلي‌ از رژيم‌ خود حذف‌ كنيد.


 

6- خانمی پرسیده اند چاقی را چگونه می توان درمان نمود؟

برای پیشگیری و درمان چاقی، رعايت‌ طولاني‌ مدت‌ يك‌ برنامه‌ مشتمل‌ بر رژيم‌ غذايي‌ و تغذيه‌ مناست‌، ورزش‌، و اصلاح‌ عادات‌ و روش‌ زندگي‌ برحسب‌ نياز، بسیار مهم است. مشخصات يك برنامه خوب غذايي غذایی عبارتند از:
تعادل : برنامه اي سالم است كه در آن با كاهش حجم مواد غذايي مصرفي ميزان كالري دريافتي كاهش يابد نه اينكه غذا يا گروه خاصي از غذاها منع گردد. ميزان كاهش وزن شما حدود يك كيلوگرم در هفته باشد. بيش از يك و نيم كيلوگرم در هفته ممنوع است
همه جانبه بودن: داراي برنامه ورزشي مناسب و معمول باشد كه به بدنتان فشار خاصي وارد نيايد.
تناسب با فرهنگ و عادات غذايي: اين برنامه غذايي بايد با عادات و فرهنگ تغذيه اي شما سازگار باشد.
صرفه اقتصادي: لازم نباشد براي استفاده از اين برنامه غذايي هزينه اي اضافه بر معمول بپردازيد . چه اين هزينه مربوط به مكمل هاي غذايي باشد و چه مربوط به استفاده از غذاهاي خاص
تداوم: برنامه غذايي بايد به گونه اي باشد كه اگر بفرض به شما گفته شد بايد تا آخر عمرتان از آن استفاده نماييد اين امكان براي شما وجود داشته باشد.
پشتيباني: بايد داراي برنامه اي باشد كه بعد از رسيدن به وزن ايده آلتان با ارائه پيشنهاداتي بتواند شما را تا آخر عمر در وضعيت تعادل و ثبات نگهدارد. انعطاف: بايد بتوانيد علايق تغذيه اي خود را در انتخاب غذاهايي كه هر روز ميخوريد شركت دهيد نه اينكه از شماخواسته شود راس ساعتي خاص غذايي خاص را ميل نماييد. برای شما مهمترین قسمت برنامه ورزشی مناسب میباشد، اما بقیه قسمتها نیز نباید از نظر دور بماند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به قسمت بیماریهای شایع سایت مراجعه کنید.


 

5- در مورد کرایو درمانی در درمان ضایعات پوستی توضیح دهید؟

کرایودرمانی (درمان با یخ زدن) در درمان بسیاری از ضایعات خوش خیم و بدخیم پوستی بکار می رود. بطور مثال ضایعه خوش خیم آکتینیک کراتوزیس با کرایودرمانی تا 98% با زمان یخ زدن 5-10 ثانیه بهبود میابد.

اثر کرایوتراپی روی بافت ، تخریب بافت بیمار به صورت انتخابی است. بهترین نتیحه بعد از درمان ضایعات خوش خیم اپیدرمی(اپیدرم لایه سطحی پوست است) است که یخ زدن باعث جدا شدن اپیدرم از درم (پوست) و ترمیم سریع زخیم میشود.

در برخی موارد کرایو درمانی مجاز نمی باشد. بطور مثال در گوشه لبها و کنار خط لب استفاده از یخ زدن عمقی کار درستی نیست.

کرایو درمانی درمان خوبی است، خصوصا آنکه به صورت سرپایی انجام گرفته و ارزان بوده و عوارض خیلی کمی دارد. از عوارض نادر آن درد و تورم بلافاصله بعد از درمان است. از عوارض دیرس آن اسکار هیپرتروفیک (بافت پوستی قطور در محل یخ زدن) یا هیپرپیگمانتاسیون (تیره شدن پوست در محل یخ زدن) میباشد.


 

4- آقای حبیب از اختلال انعقادی همراه با تزریق خون سوال کرده اند؟

اختلال انعقادی ناشی از ترومبوسیتوپنی همراه تزریق خون ممکن است بدنبال تزریق خون زیاد یا گردش خون خارج از بدن بدلیل رقیق شدن یا از بین رفتن مکانیکی پلاکتها (ترومبوسینوپنی حاد) رخ دهد. این ترومبوسیتوپنی 3-5 روز طول میکشد و می توان آن را با تزریق پلاکت درمان نمود.

مکانیسم دیگر اختلال انعقادی همراه تزریق خون ترومبوسیتوپنی ایمنی است که بیشتر، ولی نه فقط در خانمهای چند زای آنتی ژن PI A منفی ایجاد می شود. شروع آن تقریبا 7 روز پس از یک تزریق خون است. ترومبوسیبتوپنی معمولا شدید بوده و ممکن است با خونریزی داخل جمجمه همراه باشد. ایمونوگلوبولین وریدی روزانه برای 5 روز یا تعویض پلاسما با پلاسما فرز میتواند در برخی بیماران شمارش پلاکتی را سریعا بهبود بخشد. در پورپورای بعد تزریق خون نباید تزریق پلاکت انجام داد و سودمندی گلوکوکورتیکوئیدها در این مورد نیز زیر سئوال است.


 

3- آقای حبیب در مورد چگونگی بررسی سطح هوشیاری بیماران پرسیده اند؟

معمولا سطح هوشیاری بیماران براساس مقياس كوماي گلاسگو (GCS) (The Glasgow Coma Scale) سنجیده میشود. این سنجش با سه نوع پاسخ برآورد میگردد:

1- پاسخ موتور (6 درجه)

2- پاسخ شفاهی زبانی (verbal) (5 درجه)

3- باز کردن چشمها (4 درجه)

GCS مساوی یا کوچکتر از 8 به معنای آسیب شدید و 13-15 =GCS به معنای آسیب خفیف میباشد.


 

2- آقای جوانی از وجود توده ای نرم در مقعد شاکی هستند که گاهی بعد از اجابت مزاج خونریزی می کند. پرسیده اند که چگونه می توان آنرا درمان کرد؟

در جوانی به سن شما با چنین شرح حالی بواسیر تا حد زیادی محتمل است اما تشخیص قطعی با معاینه امکان پذیر است. لذا توصیه می کنم به پزشک مراجعه کنید، خصوصا اگر از درد بواسیر رنج می برید.

مهمترین نکات در مورد بواسیر:

- به هیچ وجه یبوست را بدون درمان رها نکنید، چراکه بواسیر را تشدید میکند. (يك‌ رژيم‌ غذايي‌ متعادل‌ و پر از فيبر غذايي‌ داشته‌ باشيد . .. به زودی در سایت در مورد یبوست مطلبی نشر خواهد شد)

- بواسیر خطرناک نیست، بهداشت را رعایت نمایید تا التهاب نکند.

- بواسیر خفیف را با درمان موضعی کنترل میکنند و بواسیر پیشرفته که التهاب و خونریزی زیاد می نماید را با جراحی درمان می کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به قسمت بیماریهای شایع سایت مراجعه کنید.


 

1- خانم محترمی از مشکل سوء هاضمه و تهوع در دوران حاملگی سئوال کرده اند؟

در دوران بارداری ناراحتی معده به دلیل تغییرات هورمونی و همچنین در ماههای آخر حاملگی بدلیل حجیم بودن جنین و بالا رفتن فشار حفره شکم، تا اندازهای طبیعی و غیر قابل اجتناب است. به صورت کلی حتی الامکان در دوران حاملگی باید از مصرف دارو اجتناب کرد مگر با توصیه پزشک. تغییر در روشهای زندگی تا حدی مشکل را حل می کند، بطور مثال استفاده از نوبتهای غذایی با حجم کم و تعداد بالا.

زخم معده در دوران حاملگی نادر است اما اگر علائمی چون ترش کردن موجود باشد رژیم غذایی در تخفیف علائم بسیار موثر است، بطور مثال استفاده از شیر و پرهیز از ادویه جات و نوشابه های گاز دار. مایع درمانی کوتاه مدت (تزریق سرم) در درمان استفراقهای شدید موقتا کمک کننده است. ویتامین ب 6 در درمان علامتی موثر و مجاز است.

در صورت استفراغهای شدید و پیاپی امکان ایجاد اختلالات الکترولیتی (یونی) خون وجود دارد که باید توسط تزریق مایعات اصلاح شود. همچنین کمبود ویتامین ب1 و اختلالات هورمونهای تیروئید باید بررسی شود.

در مورد پیاده روی و ورزش در دوران حاملگی باید گفت که ورزش ملایم و سبک و پیاده روی مجاز و مفید است مگر در شرایط استثنایی مثلا در نارسایی گردن رحم که مقدار جنب وجوش و تحرک را پزشک به بیمار توصیه می کند.