VATANDAR.COM

 

طرحی جامع، مختصر و کارآمد برای تحولی در پیشبرد سلامتی شما و جامعه

 

 (فرم نگهداری تاریخچه طبی)

 

 

کلید تشخیص صحیح و سریع بیماری شما در دانایی تاریخچه بیماریهای شما نهفته است.  وطندار طرحی ساده، جامع و کارآمد برای نگهداری تاریخچه بیماریها ایجاد نموده که در صورت کاربرد وسیع می تواند تحولی در سطح بهداشت جامعه ایجاد نماید.  از شما هموطن عزیز تقاضا داریم تا این طرح را مطالعه نموده  و مورد استفاده قرار دهید.  وطندار با کمال میل به سئوالات هموطنان در این زمینه پاسخ می دهد. تاریخچه بیماریها خصوصا در مورد بیماران میانسال و مسن از اهمیت بسیاری برخوردار است. درابتدا به صورت مختصر اهمیت تارخچه بیماریها و سلامتی را مورد بررسی قرار می دهیم و در پایان به شما فرمی ساده  ولی بسیار کارآمد را برای نگهداری و ثبت تاریخچه پزشکی تقدیم می کنیم.

 

وقتی به پزشک به هر دلیلی مراجعه می کنید برای پزشک چه اطلاعاتی در مورد تارخچه بیماریها و سلامتی شما مهم است؟

 

1-   دچار چه بیماریهای اصلی می باشید؟ بطور مثال فشارخون بالا یک بیماری است که وقتی فرد به آن دچار شود، بیماری  در تمام طول عمر وجود دارد.  به همین دلیل فشارخون بالا یک بیماری فرعی و زودگذر نیست بلکه یک بیماری اصلی و مداوم است که روی بسیاری از دستگاههای بدن اثر میگذارد.  همینطور چربی خون،  تصلب شرایین، بیماریهای بی نظمی ریتم قلب، کم کاری غده تیروئید و .... با هر دلیلی وقتی به پزشک مراجعه می کنید اطلاعاتی اینچنین بسیار ضروری است.

2-   دچار چه بیماریهای غیر اصلی و زودگذر بوده اید، چه هنگام دجار این بیماریها بوده اید و چگونه درمان شده است.  بطور مثال عفونت ریه بیماری است که بوسیله آنتی بیوتیک درمان می شود. اینکه شما چندین بار بطور مکرر دچار عفونت ریه شده اید برای پزشک اطلاعات با ارزشی است.

3-   در گذشته چه داروهایی استفاده نموده اید ودر حال حاضر چه داروهایی درحال استفاده است. چه تغییرات دارویی اخیرا رخ داده است و حساسیت به چه داروهایی و چه موادی در مورد شما ثابت شده است. همچنین سایر اطلاعات در مورد تاریخچه دارویی شما بسیار مهم است. بطور مثال فرض می کنیم در گذشته به یک داروی بیحسی واکنشهای حساسیتی در مورد شما رخ داده است، اطلاع  پزشک شما از نام این دارو می تواند جان شما را نجات دهد. چراکه پزشک در صورت ضرورت می تواند از یک داروی بی حسی دیگری استفاده نماید.

4-   در گذشته چه آزمایشاتی و تصویر برداریایی انجام شده است و نتایج آنها چیست.  بسیاری آزمایشها بیهوده مجدد انجام میگیرد، به این دلیل که نتایج آزمایشات قبلی در دست نیست یا آنکه پزشک از و جود آنها بی اطلاع  است.  همچنین نتایج آزمایشات و تصویربرداری های گذسته در تشخیص مشکل فعلی شما بسیار راه گشا است.  بطور مثال اگر فرض کنیم  15 سال قبل از زانوی شما عکس رادیوگرافی گرفته شده است و در عکس ساییدگی مفصل ثابت شده است. اکنون شما با شکایت درد زانو به پزشک مراجعه میکنید و در معاینه علائم ساییدگی مفصل زانو وجود دارد. اگر پزشک از نتیجه تصویر رادیوگرافی که در گذشته برداشته شده است اطلاع یابد به سادگی تشخیص قطعی داده و درمان را در اسرع وقت شروع میکند. اینگونه از اتلاف وقت و انرژی جلوگیری می گردد.

5-   به دلیل مشکل فعلی خود آیا به پزشک دیگری نیز مراجعه کرده اید؟ نظر پزشک دیگر درمورد مشکل شما چه بوده است و چه اقدامات تشخیصی را انجام داده است.  

 

اینک دوست عزیز فرم را در یک برگه A4 پرینت نموده و هنگام مراجعه به داکتر همیشه به همراه خود داشته باشید.  از داکتر بخواهید تا مطالب مورد نظرش را در فرم بگنجاند.  خوب است تا فرم را برای تمام اعضای خانواده و اقوام تهیه نمایید. ..........فرم